Kypr - počasí a klima

Odhadovaná doba čtení: 5 min.

Počasí na Kypru

Jedny z nejhezčích vlastností Kypru, kterými je tento ostrov znám, jsou slunce a teplo. Kypr leží ve Středozemním moři (viz. Kypr - mapa), ale v jeho východní části, jen pár desítek kilometrů od pobřeží Libanonu a Sýrie, takže je zde opravdu slunečno, teplo a, což je pro mnoho návštěvníků Kypru, hlavní, je zde od jara do podzimu krásně teplé moře. Koupat se na Kypru dá prakticky od května do konce listopadu. Od prosince do dubna je moře sice dost chladné, ale zato bývá úžasné počasí pro výlety a oznávání krás celého ostrova.

Kypr a počasí na jaře

Pro návštěvu Kypr je brzy z jara je jedno z nejúžasnějších období. Všechno je krásně zelené, všude všechno kvete, vzduch je prosycen nejrůznějšími vůněmi. Pokud vás zajímá Kypr z hlediska historie, památek a přírodních krás, neváhete a vyberte si právě toto období. Teplota vzduchu se přes den pohybuje okolo 20 stupňů, což je v kombinaci se sluníčkem teplota pro výlety naprosto ideální. a když k tomu připočítáte kulisu barevných kopců a luk, které díky rozkvetlým rostlinám září všemi barvami, nemůžete si vybrat lépe.

Jaro na Kypru je také nejvhodnější doba pro poznávací zájezdy a pro návštěvu národních parků. Samozřejmostí je návštěva NP Troodos, ale určitě nevynechte ani návštěvu polostrova Akamas. Pokud se vám podaří přijít v pravý čas, můžete vidět například Venušiny lázně utopené v záplavě kvetoucího bramboříku či Pafos obklopený pásy růžově kvetoucích vstavačů (Orchis italica -vstavač) Celkově zde roste přes 700 druhů rostlin, z toho 40 neroste nikde jinde, než jen zde.

Jaro - průměry počasí

Měsíc Březen Duben Květen
Denní teplota 19 24 29
Noční teplota 7 10 14
Hodin slunce denně 7 9 11
Deštivé dny 7 4 3
Teplota moře 17 20 22

Letní počasí

Léto na Kypru je nejvhodnější pro ty, kteří se chtějí hlavně koupat v překrásném moři a užívat si slunce a tepla. Od půlky května do půlky září je obloha jako vymetená, sluníčko svítí a svítí a moře je teplejší a teplejší. Jednoduše naprosto ideální počasí na pobyt na pláži, koupání a užívání si vodních radovánek. Občas může být vedro opravdu velké, ale velmi často bývá vzduch ochlazován příjemným mořským vánkem, takže i hlavní letní sezona je na Kypru dobře snesitelná.

Trochu by mohl nastat problém v případě, že rádi poznáváte a plánujete po Kypru nějaké výlety. Příjemné budou výlety do hor, třeba v pohoří Troodos je i v létě díky lesům a nadmořské výšce příjemně, ale pro návštěvu měst, procházky po historických centrech nebo po archeologických památek bude lepší si vybrat podvečer nebo časné ráno.

Letní počasí na Kypru - průměry

Měsíc Červen Červenec Srpen
Denní teplota 34 37 37
Noční teplota 18 21 21
Hodin slunce denně 13 13 12
Deštivé dny 1 0 0
Teplota moře 24 26 28

Jaké je počasí na podzim?

na podzim je na Kypru stále teplo, i když samozřejmě menší. A večery také bývají trochu chladnější. Moře je však stále krásně teplé a koupání je stále velmi potěšující. Hlavní změna, kterou Kypr prodělává, je v barvách. Na Kypru je mnoho listnatých stromů a vinic. No a listí zde žloutne a červená úplně stejně, jako u nás, takže výlety do vntrozemí a do hor bývají opravdu zážitkem, protože kontrast podizmních barev s modrou oblohou je nezapomenutelný.

Koupání je stále možné, ale samořejmě teplota moře již není taková, jako byla koncem léta.

Průměr počasí na Kypru na podzim

Měsíc Září Říjen Listopad
Denní teploty 22 24 18
Noční teplota 18 14 11
Hodin slunce denně 11 9 7
Deštivé dny 1 3 5
Teplota moře 26 24 21

A co nám na Kypru dovolí počasí v zimě?

Na Kypr se v zimě moc nejezdí. Zima zde není nijak extrémní, ale to je spíše na škodu. To by alespoň sněžilo. Ale na Kypru je zima typická pro většinu ostrovů ve Středozemním moři - je mezi 5 až 15 stupňů a prší. Od prosince do února je na Kypru okolo 10 -12 deštivých dní měsíčně. A to se počítá jen silnější déšť. Jinými slovy - v zimě je Kypr nejvhodnější zejména pro návštěvu muzeí, festivalů či koncertů, ale klasické dovolenkové potěšení nebo podmínky pro turistiku na Kypru moc v tuto dobu neočekávejte. I když jeden unikát zima přeci jen má - v pohoří Troodos se v únoru dá občas lyžovat :-) Pokud byste přeci jen nemohli odolat a museli se bezpodmínečně smočit v moři, počítejte s teplotou moře okolo 15-16 stupňů.

Zima na Kypru - průměry

Měsíc Leden Únor Prosinec
Denní teploty 13 13 15
Noční teplota 5 5 7
Hodin slunce denně 5 6 5
Deštivé dny 11 10 9
Teplota moře 16 16 19

Předpověď počasí na Kypru na 14 dní

Zde jsou zejména obecné informace o klima a počasí. Předpověď na 14 dní pro celý ostrov i jednotlivá letoviska naleznete na stránce Kypr - počasí a předpověď počasí na 14 dní.

Čtěte také: Historie Kypru