Ochrana proti slunci

Odhadovaná doba čtení: 12 min.

Dovolená Řecku a opalování

Proč zde sekce o sluníčku vlastně vznikla?

Dovolená u moře s sebou nese, kromě koupání v moři a relaxace, i spoustu sluníčka a opalování. Ať už chtěného, kdy ležíme na pláži a opalujeme se, nebo nechtěného, kdy jdeme třeba na výlet a nemáme se kde schovat. A an to, co vše slunce dokáže, se podívejte na těchto odkazech (otevírají se v novém okně):

Kožní nádory - fotky, riziko a prevence

Prevence rakoviny kůže - detailní popis vzniku a rozšíření rakoviny

A tady něco podrobného o melanomu a možnosti bezplatného vyšetření.

Opalování

Následující rady a doporučení se nezabývají důvody pro a proti opalování a ani nemají za úkol vás přesvědčit či odradit něco dělat či nedělat. Naším cílem je vám přinést informace, které vám pomohou strávit dovolenou v nám nezvyklých slunečních podmínkách bez jakýchkoliv problémů a nepříjemností.

Bez slunce a UV záření bychom žít nemohli, ale vysoké dávky UV záření mají pro náš organismus velmi negativní vliv a škody, které může toto záření napáchat, jsou nenapravitelné.

Bez ohledu na to, zda chcete ležet celý den na pláži, cestujete ve vnitrozemí nebo podnikáte túru v horách, je potřeba se před sluncem vhodně chránit.

Požadavky na ochranu před slunečním zářením

Pro jakýkoliv pobyt na slunci, ať už se jedná o cílené opalování nebo třeba pěší turistiku, je nezbytné chránit pokožku kvalitními ochrannými přípravky. Ty zabrání nejen průniku škodlivého UV záření, ale také zajistí nezbytné promazání a hydrataci namáhané pokožky.

Na přípravky na ochranu proti slunci (dále opalovací krém) klademe dva základní požadavky:

  • Kvalitní blokace UVA a UVB záření  -  UV filtr
  • Vysoká odolnost proti otěru a vodě

Co je UV filtr?

UV filtr je speciální látka, která zabraňuje nežádoucímu působení UV záření na naši pokožku kůži. UV filtrů existují dva typu: chemické UV filtry  - UV záření pohlcují, fyzikální UV filtry -  UV záření odrážejí.

Co je ochranný faktor?

Různé stejné krémy s různým ochranným faktorem blokují UV záření v jiné míře. A podle toho, jak moc obsažený UV filtr zabraňuje pronikání UV paprsků, se určuje ochranný faktor.

Tento ochranný faktor je nejdůležitějším vodítkem při výběru vhodného opalovacího krému (teď nemluvíme o kvalitě) a pro každého jedince je vhodný ochranný faktor jiný.

Co ochranný faktor znamená?

Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžeme být na slunci bez rizika poškození/spálení, než kdybychom opalovací přípravek nepoužili. Většinou platí, že čím vyšší je ochranný faktor opalovacího krému, tím delší pobyt na slunci bez rizika spálení krém umožňuje.

Rozdělení typů pokožky a ochranný faktor 

Pokožka každého z nás je na sluneční záření citlivá jinak. Někdo je světlý typ, který se spálí po pěti minutách, někdo je od přírody tmavší a může být na slunci třeba hodinu bez nutnosti použít jakýkoliv opalovací krém. Za tímto účelem vzniklo rozdělení pokožky do základních fototypů, kde jsou stanovené maximální délky pobytu  na slunci bez jakékoliv ochrany (doba vlastní ochrany). Ochranný faktor pak udává, kolikrát déle nám opalovací krém umožní tuto dobu prodloužit.

Vynásobením doby vlastní ochrany pleti ochranným faktorem použitého opalovacího krému  dostaneme dobu, po kterou se můžeme opalovat bez nebezpečí spálení a poškození kůže.

Určení fototypu

Všechna doporučení jsou pouze orientační a nezohledňují váš aktuální zdravotní stav a osobní dispozice.

FototypPopisVlastní ochranná doba pokožky
1

Pokožka je velmi světlá, bledá nebo pihatá, prakticky nikdy nezhnědne a na sluneční záření reaguje vysoce citlivě - skoro vždy se spálí.

Vlasy jsou bývají světlé nebo zrzavé.

5 – 10 minut
2

Pokožka je světlá, má sklon k pihám, opaluje se velmi nesnadno a na sluneční záření reaguje citlivě - často se spálí.

Vlasy bývají světlé

10 – 20 minut
3

V naší populaci se jedná o nejrozšířenější a nejběžnější fototyp, na sluneční záření reaguje normálně.

Pokožka je běžná, s přirozenou barvou, bez pih. Při opalování pokožka může zčervenat, ale obvykle se později vrátí k normálu, opálí se rovnoměrně a zřídka kdy se spálí.

Vlasy jsou od tmavě blond až po středně hnědé.

15 – 25 minut
4Tento fototyp reaguje na sluneční záření velmi dobře, rychle se opaluje a pravděpodobnost spálení sluncem je minimální. Vlasy bývají hnědé až černé.25 – 35 minut

Určení ochranného faktoru

Jak už bylo uvedeno výše, ochranný faktor násobí dobu vlastní ochranné doby pokožky. Pro stanovení správného čísla ochranného faktoru tedy potřebujete znát svůj fototyp a vědět, jak dlouho se budete na slunci pohybovat.

Potřebnou výši OF pak vypočítáte tak, že dobu v minutách, kterou chcete být na slunci, vydělíte počtem minut vlastní ochranné doby.

Pokud si nejste jisti, do jaké skupiny patříte, velmi dobře poslouží ke stanovení potřebného UV faktoru jednoduchý test. Změřte si dobu, za jak dlouho od prvního vystavení pokožky slunci pokožka zčervená. Určete si, jak dlouho chcete být na sluníčku a tuto dobu vydělte naměřenou hodnotou. Číslo, které vám vyjde, je potřebný ochranný faktor.

A obráceně - když naměřenou hodnotu vynásobíte použitým ochranným  filtrem, dostanete dobu, po kterou vás bude použitý opalovací krém chránit.

Příklad:

Jaký faktor mám použít?

Od vystavení pokožky slunci do její zčervenání uběhne 13 minut. Chcete jít dopoledne na pláž a chcete tam být od 10:00 do 12:30, to je celkem 150 minut.

150 / 13 = 11,5. Pro Vaši potřebu by tedy měl plně dostačovat opalovací krém s ochranným faktorem 15.

Mám ochranný faktor 20, jak dlouho mne bude chránit?

20 * 13 = 260 minut. Ochranný faktor vás bude chránit cca 4 hodiny.

Doporučené výše ochranného faktoru dle fotorypu

 Vlastní ochranná dobaDoporučený OF tuzemskoDoporučený OF jižní oblasti
Fototyp 15 – 10Prvních 5 dní1630
Následující dny1220
Fototyp 210 – 20Prvních 5 dní1220
Následující dny1016
Fototyp 315 - 25Prvních 5 dní1016
Následující dny610
Fototyp 425 – 35Prvních 5 dní610
Následující dny46

Uvedené doporučené OF jsou pouze orientační. Vždy je potřeba vzít v úvahu konkrétní podmínky a místo, kde budete slunci vystaveni.

Pokud se budete opalovat u moře, jsou podmínky jiné, než když půjdete na vysokohorskou túru nebo když se budete opalovat u rybníka v ČR.  Obecně platí, že čím blíže k rovníku pobýváme, tím volíme vyšší OF. Stejně tak platí, že čím vyšší nadmořská poloha, tím vyšší OF je potřeba.

Jaké opalovací krémy použít?

Z vlastní zkušenosti doporučuji značku DayLong. Vyzkoušel jsem ji osobně na svých malých dětech a musím potvrdit, že když ráno dítě namažete krémem s faktorem 30-40, tak ho můžete až do večera nechat na pláži či se cachtat v moři a krém na těle vydrží. Po třech týdnech v Řecku u moře se děti vrátily jen nepatrně tmavší, než když tam odjížděly. DayLong se ukázal jako extémně trvanlivý. Asi jím tímto dělám reklamu, ale to, že namažu jednou ráno a do večera jsme bez starostí, mne velmi těší. Více o tomto opalovacím krému si můžetře přečíst přímo na stránkách DayLong


Děti a sluníčko

Děti do šesti měsíců věku by neměly být vystaveny sluníčku vůbec, děti do dvou let by na něm měly pobývat co nejméně, v žádném případě by na něm neměly být mezi 11:00 a 15:00.

Dětskou pokožku  řadíme automaticky mezi fototyp I. a snažíme s používat jen speciální dětské krémy s vysokým OF.


Alergické reakce na sluneční záření

U mnoha lidí se při pobytu na slunci vyskytuje alergická reakce – na kůži se jim objeví pupínky podobné akné nebo červené fleky a vše to velmi svědí.

Jednotný návod, jak proti tomuto bojovat, neexistuje. Ale osvědčené způsoby, jak tuto reakci potlačit a alespoň trochu zmírnit, jsou:

Prevence

  • Vyhýbat se přímému slunění
  • Používání kvalitního opalovacího krému s vysokým UV faktorem, nejlépe tzv. “Sunblock“ – OF nad 50
  • Přiměřená příprava na opalování – zvýšení příjmu betakarotenu, ideální je 30ti denní kůra těsně před dovolenou
  • Použití prášků Claritine – na předpis i volně prodejné balení 7ks

Zmírnění příznaků

  • Claritine mléko

Léčba

Určení druhu alergie a správné léčby je otázka pro lékaře. I když jsou některé léky volně prodejné a existuje spousta rad, tak jsou neověřené, fungují jen u někoho a jsou spojené s riziky nesprávné léčby. Proto je zde nebudeme uvádět. Některé rady a doporučení je možné získat od jednotlivých uživatelů v diskuzi, ale pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, doporučujeme vám kontaktovat odborníky.

Další alergie spojené se sluncem a opalováním

Více o alergii na slunce třeba zde nebo v článku Rozdíl mezi sluneční dermatózou a sluneční alergií

A když už jsme u toho, víte, co je to Sluneční kopřivka?

Jinak alergie nemusí být jen na slunce, ale i třeba na některou ze složek Vašeho opalovacího krému. Por detaily se podívejte na článek Alergie na složky opalovacího krému


Ochrana očí

Jako ochrana očí před poškozením UV zářením jsou nejvhodnější a plně dostačující brýle s UV filtrem. Takovéto brýle dostaneme v každé optice a to včetně certifikátu o tom, že UV filtr brýle opravdu  obsahují. Vyvarujte se nákupu v pochybných podmínkách, protože pro oči není nic horšího, než sluneční brýle bez UV filtru. Pokud nemáme brýle vůbec, zornička je zúžená, do očí proniká málo světla i málo UV záření. Pokud však máme tmavé brýle  bez UV filtru, tmavá skla odfiltrují část světla, ale ne UV záření a zornička je roztažená a do okna pronikne UV záření mnohem více.

Jestliže máte o UV filtru svých brýlí pochybnost nebo se jen chcete ujistit, v každé lepší optice vám je otestují.


Úžeh – sluneční úpal

Úžeh je přímé podráždění mozku a mozkových blan slunečním zářením. Příznaky jsou bolesti hlavy, nevolnost, závrať, zvracení, zrychlené dýchání a tep, případně může postižený upadnou do bezvědomí s křečemi. Tyto příznaky se mohou dostavit až po nějaké době, například v noci po dni slunění.

Úpal - celkové přehřátí organismu

Úpal vzniká při vystavení organismu vysokým teplotám bez možnosti jeho ochlazení.

Obrana proti úpalu a úžehu je velmi podobná – pokrývka hlavy, pravidelné vlhčení vlasů, které pomáchá ochladit hlavu, časté ochlazování těla, například střídáním pobytu na slunci s pobytem ve vodě a příjem dostatečného množství tekutin.

První pomoc při úpalu a úžehu

  • Odnést postiženého na chladné či zastíněné místo
  • Položit a při úpalu trochu přizvednout končetiny, při úžehu naopak hlavu
  • Zajistit průběžné ochlazování, a to hlavně hlavy.
  • Zajistit dostatečnou náhradu tekutin. Pokud je to možné, tak ne čistou vodou, ale třeba zajistit iontový nápoj, slabý čaj s citronem nebo minerální vodu. Pokud není nic jiného k dispozici, můžeme použít i mírně osolenou vodu – cca 1 malou kávovou lžičku na jeden litr vody. Nikdy nepodáváme velké množství tekutiny najednou. I když má postižená žízeň, dáváme malé množství, ale častěji.

Při zhoršení příznaků doporučuje vyhledat lékařskou pomoc.

Čtěte také: Bezpečnost na Kypru