Potápěčské lokality

Odhadovaná doba čtení: 11 min.

Potápěčské lokality

Potápěčské lokality na Kypru patří mezi TOP 10 Středozemního moře. Mezi opravdové lahůdky patří světoznámý vrak trajektu ZENOBIA a velké množství jeskyní a tunelů vhodných pro pokročilejší potápěče. Kromě vraku Zenobie je možné na Kypru se potápět i k dalším vrakům jako např. White Star, Lighthouse, Achileas a další. Většina potápěčských lokalit se nachází jen několik minut jízdy lodí. Potápění je nejpopulárnější na jihu v okolí Ayia Napa a Paphos. Larnaka přitahuje pozornost díky vraku Zenobia, který je pro potápěče tím nejsilnějším magnetem na Kypru.

Milovníky podvodní fauny jistě potěší lokality s vysokým výskytem velkých kaniců, murén a hejn barakud. Prý se zde vyskytují v hojném počtu i mořské želvy. Mezi další zajímavosti patří i výskyt rudomořské fauny, jako jsou rejnoci, ploskozubci (papoušci), a další, kteří sem putují díky blízkému Suezskému kanálu.

Neméně zajímavé ponory mohou být provedeny i na archeologických lokalitách, kde můžete obdivovat amfory a jiné historické nádobí, staré římské architektonické památky (cesty, sloupy, brány) a další. Je třeba si však dobře zapamatovat, že jakékoli poškozování nebo odcizení těchto předmětů je přísně zakázáno.

Vrak ZENOBIA

Asi 2 kilometry od přístaviště v Larnace v moři se potopila v roce 1979 švédská loď Zenobia. To kvůli Zenobii potápěči přijíždí na Kypr. Jedná se o 178 metrů dlouhý a 28 metrů široký a 10.000 tun těžký trajekt, který byl postavený pro provoz ve východním Středomoří. Potopil se hned při své první plavbě ze Švédska do Sýrie. Řízení nefungovalo správně, a tak se kapitán rozhodl vyrazit do přístavu v Larnaca. Zde si všiml, že mají velký problém díky vodě, která se dostávala do nádrží a způsobovala přílišnou zátěž. Zenobia se dostala do vzdálenosti asi půl kilometru od Larnaky. Kapitán požádal, aby byla Zenobia přijata do přístavu, ale povolení nebylo uděleno, jelikož by loď této velikosti bránila provozu a vstupu do přístavu. Během dvou dnů se potopila i spolu se 104 nákladními vozidly, které byly na palubě. Nikdo nepřišel o život. Horní část vraku se nyní nachází v hloubce 16 metrů, mořské dno je 43 metrů hluboko. Viditelnost v okolí vraku je 20 metrů.

Další potápěčské lokalilty uvádíme zde:

Oblast Agia Napa/Protaras.

Název lokality Popis Lokality
Agia Thekla Hloubka činí 19 metrů. Pravděpodobně nejkrásnější místo pro potápění. Najdete zde opravdové poklady podmořského života
Amphora Bay Dostupnost lodí. Nachází se zde mnoho starověkých nádob a kamenných předmětů. Hloubka moře dosahuje 17 metrů
Canyon Nachází se jižně od Cape Gkreko, dosahuje hloubky až 18 metrů. Jsou zde velmi zajímavé skalní formace
Cape Point Nachází se naproti Cape Gkreko, hloubka moře dosahuje 12 až 30 metrů
Caves Místo určené i pro potápěče začátečníky. Je tu spousta tunelů, jeskyní a skalnatých útesů. Hloubka moře dosahuje 12 metrů
Crows Reef Dostupnost pouze lodí. Hloubka moře dosahuje 18 metrů.
Green Bay Nachází se v oblasti Protarasu. Maximální hloubka moře je u pobřeží 12 metrů
Chapel Bay Maximální hloubka moře na tomto místě je 9 až 12 metrů.
Kastelatsos Reef Dostupnost pouze lodí. Moře dosahuje hloubky 16 až 30 metrů
Konnos Point Jedno z nejkrásnějších míst pro potápění u Cape Gkreko. Hloubka dosahuje až 40 metrů
Paramount Korálové útesy se nachází v hloubce 7 až 11 metrů
Red Cliff Dostupnost pouze lodí. Hloubka moře činí 12 až 18 metrů. Je známo, že se tu vyskytují vajíčka chobotnic
Shalow Reef Dostupnost lodí. Místo je určené pro začátečníky i pro pokročilé potápěče. Hloubka moře dosahuje 13 až 18 metrů
Sunfish Reef Toto místo je určeno pouze pro skupinu pěti a více zkušených potápěčů. Hloubka moře dosahuje 28 až 40 metrů
Telonis Reef Toto místo je doporučováno pouze pro pěti a vícečlenné skupiny zkušených potápěčů. Hloubka dosahuje 28 až 30 metrů

Oblast Larnaka.

Název lokality Popis lokality
Fraggle Vrak leží v hloubce 16 metrů.
Helicopter Wreck Vrak vrtulníku Britské armády leží v hloubce 16 metrů.
H.M.S. Cricket Nabízí jedinečnou možnost prozkoumat starou britskou válečnou loď, která odpočívá dnem vzhůru na mořském dně v hloubce 27 metrů. Dělová loď válku přežila a byla ukotvena v zátoce Larnaka, kde se používala jako cvičný terč pro RAF. V roce 1947 se však vlivem špatného počasí potopila. Pod vrakem je písčitý povrch. Potápěči mohou proplavat trupem lodi i skrze únikové otvory a rovněž pod celým vrakem. Loď je domovem pro kanice a další druhy ryb. Viditelnost je 25 metrů a maximální hloubka je 33 metrů.
Octopus Reef V hlouce 10 metrů. Chobotnice, mořské želvy.
Sheep Dip Jsou zde malé jeskyně a skalní oblouky. Mnoho rybek, hub, chobotnice. Maximální hloubka 12 metrů
Zenobia Wreck

Oblast Limassol.

Název lokality Popis lokality
Akrotiri Fish Reserve Požadována kvalifikace OWD. Přístup je z lodě.Tato rybí rezervace poblíž Akritiri nabízí fascinující příležitost interakce s okolním mořským životem. S hloubkou přibližně 9 metrů je toto potápění vhodné pro všechny potápěče, s možností krmení kaniců, murén, cejnů, okounů a pozorování chobotnic. Viditelnost je asi 30 metrů.
Archways and pinnacles Velký oblouk v hloubce 21 metrů se čtyřmi vrcholy na každé světové straně. Hojnost podmořského života.
Big Country Víceúrovňový ponor s jeskyněmi, převisy
Caverns and Caves Asi 100 metrů od pobřeží v hloubce 14 metrů najdete jeskyně a velký reef s bohatým podmořským životem
Sharks Cove Žraloci zde nejsou, je to malebná zátoka na poloostrově Akrotiri. Podmořský tunel
Tombs Blízko pobřeží leží série zřejmě uměle vytvořených jeskyní, které připomínají starověké hroby. Bohatý podmořský život
Twin Rocks Dvě velké skály vyčnívají z moře z hloubky 21 metrů. Na východní skále je díra a jeskyně. Hojný podmořský život
Wreck Pharses II Je požadována pokročilá kvalifikace AOW ( Advanced open water). Přístup je z lodi. Pharses II je dvoukomorová nákladní loď, která se potopila nedaleko přístavu Limassol během bouřky v roce 1980. Leží na svém pravoboku, prakticky neporušená, v hloubce zhruba 21 metrů pod hladinou. Přístup na tuto tisícitunovou loď je možný pouze pod přísným a bedlivým dohledem. Tento ponor poskytuje samozřejmě také možnost obdivovat mořský život.
Wreck of the Three Stars Je požadována kvalifikace OWD. Tento vrak, který začal hořet a klesl ke dnu v roce 1972, je z části ponořený v sedmimetrové hloubce v oblasti Akrotiri. Velmi zajímavé průzkumné potápění pro všechny úrovně, vstup na loď je bezpečný.

Oblast Paphos.

Název lokality popis lokality
Amphitheatre Požadována kvalifikace OWD. Přístup je z pobřeží, přímo za výběžkem Korálové zátoky, kousek cesty dolů po útesech. Je to obzvlášť oblíbené místo pro potápění, s hloubkou od 4 do 12 metrů. Je pojmenováno podle přírodních útvarů připomínajících amfiteátr, které byly vytesány do útesů mořskými proudy. Vedle pozoruhodných skalních útvarů je zde k prozkoumání rozmanitý mořský život, včetně kaniců, úhořů a sépií.
Amphorae Caves Je požadována kvalifikace OWD. Je zde několik jeskyní,včetně jeskyně s amforami pokrývajícími strop, a mnoho jiných lákadel k prozkoumání v hloubce od 5 do 12 metrů.
Anchor Reef Kotva je potopena v hloubce 27 metrů. Oblíbený ranní ponor se starou kotvou.
Anzac Nový odpolední ponor do hloubky 8 metrů. Toto místo je v lokalita Moulia Rocks se smíšeným písečným a skalnatým dnem. Je tu velký kus vraku Vera K, amfory.
Big Steps 15 minut od přístavu, hloubka od 18 do 24 metrů. Bohatý podmořský život.
Bream Bay Smíšené písečné a skalnaté dno v hloubce 22 - 27 metrů. Atraktivní ranní ponor. zajímavé skalní útvary, hledejte murény.
Bubbles Skalnaté dno s velkými dírami vedoucími do série spojených jeskyní a převisů. Maximální hloubka 9 metrů.
Cameroons V hloubce 25-27m., velké balvany a reef formují rokliny a malé jeskyně. Oblíbený ranní ponor, nalezeno v roce 1ííé den poté, co Kamerun porazil Itálii ve světovém šampionátu. Bohatý podmořský život.
Devils Head Je požadována kvalifikace OWD. Přístup je z lodi. Místo ponoru je na severozápadním pobřeží Pafosu v oblasti Akama a kombinuje jeskyně a spojovací tunely v hloubce kolem 11 metrů. Při velkém štěstí je možné během želví sezóny zahlédnout jak zelené želvy, tak i kožatky velké, dorůstající až do velikosti 2 metrů. Skalnaté útvary okolo jsou ideální k pozorování pestrého mořského života.
Green Gullies Ranní ponor 15 minut od přístavu, max. hloubka 26 metrů. Písečné dno spojuje skalnaté rokliny. Velké balvany v písku obklopené rybkami.
Grouper Holes Rokliny, malé jeskyně. Velká kotva na dně.
Lisa´s Drop Relativně nová lokalita, velcí mořští okouni, příležitostně tuňáci k vidění. Kotva v hloubce 25 metrů. Maximální hloubka 35 metrů. Roklina s možnosti proplavání.
Manijin Island Oblíbená lokalita, někteří potápěči sem šnorchlují ze břehu za 15 minut. Okolo skály se dá potápět ve více úrovních. Jeskyně, skalní oblouky. Jedna jeskyně je pokryta růžovými a nachovými řasami. Hloubka od 6 do 22 metrů. Po prvníim ponoru člun pluje do blízké zátoky, kde je podáván oběd a je čas na plávání před tím, než se loď vrátí směrem k Paphosu na druhý ponor. Je to dobrý výlet pro celou rodinu.
Minerva Reef Kotva potopená do 24 metrů. Dno prudce klesá do 32 metrů. BAlvany jsou domnovem pro spoustu podmořských živočichů.
Montys Reef Pouze 10 minut od pístavu. Hloubka 12 metrů, malé rokliny a převisy. Bohatý podmořský život, malé rybky, pyskouni.
Nikonas Reef Nová oblíbená lokalita. Kotva v hloubce 24 metrů. Velké balvany na písečném dnu. Maximální hloubka 27 metrů.
Pilot Reef Skalnaté dno s četnými roklemy a převisy. Možnost vidět mořské okouny. Hloubka 20-28 metrů
Red Rose Rock The Lancastrians who first dived this site were not being nationalistic, as much of this area of gullies is brilliantly coloured by red calciferous algae. Max. depth 20m.
Shoals 3 km od pobřeží. Ve starověku oblast mnoha vraků. Skály pokrývají kousky amfor. Kamenná kotva, zajímavé skalní útvary, kterými je možno proplovat. Hloubka 4-12 metrů.
Wall Street Dlouhá rokle s mnoha převisy a malými jeskyněmi. Na stěnách rokle hledejte houby a podmořský život. Na dně můžete najít kamennou kotvu. Hloubka 25 - 30 metrů.
Wreck of the Achilleas Vrak řecké lodi, která zde záhadně explodovala v roce 1975, leží v hloubce 11 metrů.
Valley 15 minut od přístavu, začíná v hloubce 16 metrů. Bohatý podmořský život podél stěny. V malých dírách se ukrývají pyskouni, humři a další. Maximální hloubka 26 metrů.
Valley of Caves Jméno tato lokalita získala podle malých jeskyní. Hloubka 9-12 metrů.
Wreck of the Vera K Tato libanonská nákladní loď ztroskotala na mělčině v roce 1972. Nejdříve byla používána armádou jako cvičný terč. Později to bylo prohlášeno za nebezpečné pro ostatní plavidla a roku 1974 byla loď vyhozena do vzduchu. Nyní odpočívá v kráteru, který způsobil výbuch, 11 metrů pod hladinou. Velmi blízko jsou dvě velké obloukové chodby a úzké tunely vhodné pro zkušené potápěče. Za povšimnutí jistě stojí i rozmanitý mořský život.
Wreck of the White Star Je požadována kvalifikace OWD. Tato bývalá ruská rybářská loď se potopila poblíž přístavu Pafos v roce 2006 při svém převozu do Limassolu, kde měla být kompletně vyřazena z provozu. Nyní leží na skalnatém dnu, 14 až 18 metrů pod hladinou, a je domovem pro kanice, cejny a jiné ryby.
100 Foot Reef Ponor do 26 až 35 metrů. Mnoho malých děr a jeskyní s chobotnicei, murénami.