Potápění na Kypru

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Obecně o potápění na Kypru

Kypr je vhodným místem, kde se můžete naučit základům potápění. Na kyperském pobřeží nehrozí žádné velké nebezpečí při potápění. Je tu mnoho potápěčských klubů a center, kde může turista absolvovat potápěčský kurz. Také zkušenější potápěči si v kyperských vodách přijdou na své, vždyť Kypr patří mezi TOP 10 potápěčské lokality ve Středozemí.

Kypr se stal populárním pro potápěče také díky celoročně příjemnými teplotami vody – v lednu se pohybuje teplota kolem 16 °C, v květnu 21 °C, v srpnu se teplota vody pohybuje kolem 24 °C a v říjnu kolem 25 °C. Suché podnebí trvá od listopadu až do března a od začátku července do konce srpna. V tomto období spadne maximálně 3 mm srážek. Po zbytek roku spadne cca 5mm srážek. Jet se potápět na Kypr můžete po celý rok, ovšem pokud si chcete užít teplé vody, vyberte si potápění v letních měsících. Nejlepší dobou pro návštěvu je období od května do října. Viditelnost bývá od 10 do 40 metrů.

Potápěčské lokality

Potápěčské lokality na Kypru patří mezi TOP 10 Středozemního moře. Mezi opravdové lahůdky patří světoznámý vrak trajektu ZENOBIA a velké množství jeskyní a tunelů vhodných pro pokročilejší potápěče. Kromě vraku Zenobie je možné na Kypru se potápět i k dalším vrakům jako např. White Star, Lighthouse, Achileas a další. Většina potápěčských lokalit se nachází jen několik minut jízdy lodí. Potápění je nejpopulárnější na jihu v okolí Ayia Napa a Paphos. Larnaka přitahuje pozornost díky vraku Zenobia, který je pro potápěče tím nejsilnějším magnetem na Kypru.

Milovníky podvodní fauny jistě potěší lokality s vysokým výskytem velkých kaniců, murén a hejn barakud. Prý se zde vyskytují v hojném počtu i mořské želvy. Mezi další zajímavosti patří i výskyt rudomořské fauny, jako jsou rejnoci, ploskozubci (papoušci), a další, kteří sem putují díky blízkému Suezskému kanálu.

Neméně zajímavé ponory mohou být provedeny i na archeologických lokalitách, kde můžete obdivovat amfory a jiné historické nádobí, staré římské architektonické památky (cesty, sloupy, brány) a další. Je třeba si však dobře zapamatovat, že jakékoli poškozování nebo odcizení těchto předmětů je přísně zakázáno.

Vrak ZENOBIA

Asi 2 kilometry od přístaviště v Larnace v moři se potopila v roce 1979 švédská loď Zenobia. To kvůli Zenobii potápěči přijíždí na Kypr. Jedná se o 178 metrů dlouhý a 28 metrů široký a 10.000 tun těžký trajekt, který byl postavený pro provoz ve východním Středomoří. Potopil se hned při své první plavbě ze Švédska do Sýrie. Řízení nefungovalo správně, a tak se kapitán rozhodl vyrazit do přístavu v Larnaca. Zde si všiml, že mají velký problém díky vodě, která se dostávala do nádrží a způsobovala přílišnou zátěž. Zenobia se dostala do vzdálenosti asi půl kilometru od Larnaky. Kapitán požádal, aby byla Zenobia přijata do přístavu, ale povolení nebylo uděleno, jelikož by loď této velikosti bránila provozu a vstupu do přístavu. Během dvou dnů se potopila i spolu se 104 nákladními vozidly, které byly na palubě. Nikdo nepřišel o život. Horní část vraku se nyní nachází v hloubce 16 metrů, mořské dno je 43 metrů hluboko. Viditelnost v okolí vraku je 20 metrů.

Další potápěčské lokalilty.

Seznam potápěčských center na Kypru najdete zde

Důležité adresy

Cyprus Federation of Underwater Activities (C. F. U. A.) (Potápění)
Adresa: P. O. BOX 21503 , Lefkosia , 1510 , CY Kontakt: Tel.: 357 227 546 47, 02/454 647 Fax: 357 227 552 46

Decompression Chamber (Potápění)
Adresa: Makareion General Hospital , Larnaka Kontakt: Tel.: 04/630 300

Čtěte také: Potřebné doklady